Недялко Славов: Нужна е обща европейска мрежа по линията на гражданската защита при бедствия и аварии
Областна администрация Смолян получи финансиране за поредния си международен проект. Наименованието на проекта е „Планински патрули- Интегрирана система за безопастност при бедствия и аварии”. Водещата организация е от Италия, партньори са Областна администрация Смолян и организации от Гърция и Унгария. Подробности за проекта разказа в интервю за радио „Фокус” – Смолян зам.-областният управител и общински ръководител на ПП ГЕРБ – Златоград Недялко Славов.
„Фокус”: Г-н Славов, научихме, че Областна администрация- Смолян е получила финансиране за поредният си успешен проект - Планински патрули- Интегрирана система за безопасност при бедствия и аварии”. Бихте ли ни обяснили, какви са целите на проекта?
Недялко Славов: Областна администрация – Смолян има вече три одобрени проекта, спечелени от сегашното ръководство. Конкретно този проект е финансиран от финансовия инструмент на Европейската комисия за гражданска защита и кандидатстването по него е директно пред ЕК, т.е. ние сме кандидатствали за проекта директно в Брюксел, а не чрез български институции. В проекта участват четири партньора, като Областната администрация е асоцииран партньор. Водещата организация е Службата по гражданска защита в район Венету – Италия, а ние, заедно с регион Балатон- Унгария и община Патра сме асоциирани партньори по проекта. Общата стойност е 330 000 евро, като дяла на България е 82 700 евро. Проектът е един от 12-те, одобрени по този финансов механизъм през 2010г. и е един от трите с българско участие. Това говори за голям успех, тъй като сме се преборили със сериозна конкуренция. Темата за гражданската защита е особено актуална, имайки предвид, това което се случи в Япония, дори ако щете и заложническата криза в Сливен. Това са все ситуации, които изискват реакции на различни институции и колкото по-добро е взаимодействието между тях, толкова по-добър е ефектът и защитата. Основната цел на проекта е да се изгради прототип на интегрирана система за бедствия и аварии. Именно защото става дума за интегрирана система ние от Областна администрация се захванахме с това, тъй като на областния управител е вменена функция по координация и интеграция на различни служби и заинтересовани страни, не само по време на кризи. Смятаме, че всяка институция има какво повече да направи по отношение на превенцията срещу бедствия, да проучи и внедри опит на чужди страни, а там, където е възможно да се въведат индетификатори, информационни технологии. Целта е да се изгради тази система, като тя включва набор от различни инструменти, подобряване и придобиване на определени умения на всички лица, които се занимават с противодействие на природни бедствия. Включено е и създаването на определени правила и процедури, които следва да се спазват. Тъй като този проект е пилотен, по-дългосрочната цел на ЕК е да създаде кохезия между различните служби на „Гражданска защита” в страните членки, за да могат те да реагират еднакво, адекватно, да има синхрон, както стана с телефон 112. Темата е изключително актуална за над, имайки предвид, че комисар по „Гражданска защита и хуманитарна помощ” е българка, г-жа Кристалина Георгиева и това ни ангажира да се справим с проекта успешно.
„Фокус”: Какви са основните дейности и към кои общности е насочен той?
Недялко Славов: Освен стандартните дейности по проекта, по неговото управление и организиране, са предвидени и дейности по публичност така, както се изисква по всеки европейски проект. Дейностите са свързани по между си, като първата е проучване, подбор и анализиране на добрите практики по линия на „Гражданска защита” не само в страните, партньори в проекта, а целият световен опит в тази насока. След това тези практики ще се анализират и това, което е възможно да се внедри в нашата система ще бъде въведено. На базата на добрите практики, прегледа на нашата система, ние ще започнем да развиваме интегрираната система за бедствия и аварии, като ще се създадат процедури за взаимодействие между отделените институции и гражданските формирования, за това, когато настъпи бедствие институциите да реагират максимално бързо и адекватно. След създаването на тази система се предвижда обучение на доброволци, които ще преминат петдневен курс на обучение, като два от тях полеви експеримент, за да се види на практика, как действа системата и какво отражение дава това обучение.
„Фокус”: Какво сочат анализите ви, можем ли в момента да реагираме адекватно на различните изненади на природата?
Недялко Славов: Изненадите на природата са различни. Аз смятам, че по тази причина можем да реагираме по различен начин на тях. Аз смятам, че институциите са подготвени към този момент, съобразно възможностите, които има. При сериозни бедствия обаче никои не е застрахован и смятам, че не е по възможностите само на няколко институции да се справят с тях. Именно този проект е насочен към интегриране на гражданското общество, към интегриране на доброволци, които да са в помощ на институциите при кризи и бедствия.
„Фокус”: Ще бъдат ли създадени доброволни отряди, от колко души и какви ще са целите им?
Недялко Славов: В рамките на проекта е предвидено обучение на 10 доброволци, които да преминат петдневно обучение. Разбира се, в рамките на проекта ще се одобри програмата, по която ще се обучават. Освен това е предвидено те да се оборудват, да им се осигурят униформени облекла с отличителни знаци, които да ги правят разпознаваеми при бедствия. Обучението е пилотно, но на мен ми се ще, хората да се обучат така, че да са в помощ на институциите, които се занимават с тази дейност. Те ще бъдат интегрирани или към ПСС или ски-патрулите в Пампорово. В по-дългосрочен план обмисляме да обучим още доброволци и така да се създаде сериозно доброволческо движение, което да бъде в помощ на институциите, при възникване на кризи. Все още не са уточнени критериите, по които ще бъдат подбрани, защото това е последната дейност по проекта. Има време за обучението, така ще се изработим критериите за подбор на хората.
„Фокус”: Конкретно за област Смолян съществен проблем са свлачищата и опасността от наводнения. Това ли ще са рисковите фактори, които ще защитаваме?
Недялко Славов: Идеята ни е тази система да бъде насочена към проблемите в планинските региони и тези събития, които има опасност да станат в планините. Тук говорим за горски пожари, свлачища, лавини и др. Климата се променя, а това засилва риска от бедствия в планините и ние трябва да правим всичко възможно да реагираме срещу тях.
„Фокус”: Преди време защитихте мащабен проект срещу опасността от горски пожари. На какъв етап са дейностите по него?
Недялко Славов: Получихме информация, че от страна на управляващия орган вече са подписани договорите. Това означава, че вече няма пречка да започнем с изпълнението на проекта. Предвижда се на 29 март в голямата зала на Областна администрация да се проведе обучение и да се даде официален старт на всички проекти, които се финансират по Програмата за териториално сътрудничество България- Гърция и няма никаква пречка в началото на април да започне изпълнението на проекта.
Може би ще има хора, които ще кажат, че говоря за поредния безсмислен проект, по който се харчат европейски пари. Това обаче не е така. В европейската общност широкоразпространено е понятието качество на живот. То е съвкупност от много показатели, като на първо място това е качеството на пътищата, ВиК- мрежите, жизнения стандарт, доходите, но има сегмент, който е свързан със сигурността на гражданите. Именно там е насочен и нашия проект, в осигуряването на по-качествена гражданска защита при възникването на бедствия и аварии, които са все показатели, формиращи някакво качество на живот. Поради тази причина проекта има смисъл за всеки един граждани на област Смолян.