Доц. д-р Георги Костов: Въвежда се нова система за контрол в горите с SMS-и
Заместник-министърът на земеделието и храните доц. д-р Георги Костов се срещна с Националното сдружение на собствениците на недържавни гори в Чепеларе. На срещата беше обсъдено участието на сдружението в изготвянето на нормативните актове, съгласно, които ще се прилага новоприетият Закон за горите. Очертани бяха и основните насоки в дейността на сдружението в условията на реформиране на горския сектор.
Зам.-министър Костов заяви, че позицията на Министерството на земеделието и храните е да продължи диалога с всички заинтересовани страни, свързани с реформите в сектора. Представени и обсъдени бяха основни моменти от Закона засягащи собствениците на недържавни гори.
Дискутирани бяха и възможностите за развитие на частния бизнес в горския сектор.
В срещата взеха участие Областният управител на Смолян, инж. Стефан Стайков и депутатът от ГЕРБ, Николай Мелемов.
Смолян прес: Господин Костов, горовладелците говорят за 40-50% сива икономика в бранша. Можете ли да потвърдите тези цифри и как новия закон ще противостои на тази сива икономика?
доц. д-р Георги Костов: Ако знаехме точно колко е сивия сектор или нерегламентираните дейности в нашия горски отрасъл, това означава, че сме решили половината проблем – знаем вече колко е, това означава, че знаем и къде е. На практика той затова е сив и скрит, защото е в неизвестност, не се води никъде на реален отчет. Затова казах, че със закона за горите и със следващите подзаконови нормативни документи, които се изготвят, основна задача е да се извадят максимално на яве всички работещи в сектора, като се поставят на равна основа, за да може да се опазва от една страна гората, от друга страна да се развива горският бизнес в ясни условия. Това, обаче, е много предизвикателна задача и за първи път държавата изпълнява онези препоръки, които са давани от много години от експерти както в България, така и от чужбина, а именно създаването на независим държавен контролен орган, който да се занимава само с контрола върху дейностите, които се извършват в горите и в последствие след това потоците на дървесина къде отиват, как отиват и дали всички са регламентирани. Тази контролна агенция ще разполага и с много сериозни правомощия, в това число служителите й ще имат и полицейски правомощия, които са разписани в чл.200 и тя ще си сътрудничи много добре, както с Министерство на вътрешните работи, така и с останалите държавни структури призвани да следят за обективната икономика – НАП, НОИ, Министерство на икономиката.
Смолян прес: Въвеждате нова система за контрол?
доц. д-р Георги Костов: Ние сме в 21 век, века на комуникациите, следователно трябва да използваме предимствата на тези нови технологии, в това число за оказване на контрол по отношение на опазването на горите и регламентирането на законовите практики в тях. Затова, ние, изпълнителната агенция по горите, в частност и като бъдещ контролен орган, е в съответните преговори за създаването на система, която е подобна на тази, с която колите паркират в София, с есемеси. Една независима система, в която всеки един момент регистрираната дървесина ще бъде онлайн известна, ще може да бъде проверявана от тези, които имат правото да я проверяват. По отношение на контрола ние сме дали много допълнителни правомощия както на общинските структури, които се занимават с гори, така и на кметовете изобщо, а също така и на частните собственици на гори, които също могат да създават свои структури, свързани с опазването и защитата на горите.
Смолян прес: Как по-точно ще става това с есемесите?
доц. д-р Георги Костов: Първо всеки лесовъд вече ще регистрира, независимо дали работи в държавното предприятие или на частна практика. И ще има своя марка, нещо като запазен знак. И когато прави експедиция, всеки горски, който експедира камион с дървен материал, ще трябва да запише в SMS- номера на своята марка, номера на превозния билет и евентуално общи количества на дървесината и номера на превозното средство. Тази информация отива в независима база данни и всеки горски инспектор може да види какво се движи в момента в България и в дадения регион. Тази база данни онлайн ще може да се обобщава в съответните регионални дирекции, респективно в Изпълнителната агенция по горите.
Смолян прес: Изказахте все пак притеснение относно кадровия ресурс на агенцията и прилагането на Закона точно в тази контролна част ?
доц. д-р Георги Костов: Имаме опасения, тъй като прилагането на една изцяло, подчертавам тази дума изцяло нова структура в горите, ще предизвика сътресения в системата в началото, колкото и да сме го обмисляли, колкото и да сме разработвали различни хипотези. И това е породено от чисто психологични, субективни фактори Хората трябва да се пренастроят. Дори трябва да бъдат обучени, ние предвиждаме такива курсове, включително и с помощта на Световната банка. Но това е процес, това не може да се случи от днеска за утре.