Цветан Цветанов: Пътят Рудозем - Ксанти е приоритетен за правителството
Министърът на вътрешните работи и вицепремиер Цветан Цветанов посети Смолян, Неделино и Златоград. В областния град министърът се срещна с членове и симпатизанти на ПП ГЕРБ. Той бе и специален гост на предаването „Метроном” на радио „Фокус” – Смолян, където коментира актуални теми.
“Фокус”: Г-н Цветанов, добре дошли в радио „Фокус” – Смолян, вече като министър. Най-напред, да ви попитаме какъв е поводът за посещението ви в Смолянска област?
Цветан Цветанов: Поводът за посещението ми е свързан с една помощ, която ще направим на семейство Кръстеви от Неделино. Видях репортаж за тризнаците, които са се родили и това са може би от последните няколко години единствените тризнаци, които са се родили в Смолянска област и във връзка със затрудненото положение на семейството решихме с колегите от партията да подпомогнем семейството и да потърсим възможности и да намерим работа и на съпруга, което вече е факт. По-рано имах възможност да поговоря и с общинските структури на партията в областта във връзка с предстоящите местни избори, президентски и това, което имаме като проблеми за решаване и също така, не на последно място имах възможност снощи да се срещна с директора на ОД МВР , за да поговорим по мерките, които бяха предприети и сега, когато сме в края на зимния сезон отбелязваме какво постигнахме от предприетите мерки и каква е констатацията
“Фокус”: Всъщност този зимен сезон за Пампорово бе доста атрактивен предвид наличието за първи път в историята на полицейски ски патрули. По наши данни те се представиха доста добре, каква е вашата информация?
Цветан Цветанов: Информацията е, че и обществеността и туроператорите, хотелиерите възприемат присъствието на ски полицаите не като атракция, а като една допълнителна гаранция за сигурността, която трябва да има за туристите. Това дава възможност за спокойствие и за добри спомени, които остават у туристите, за да могат да дойдат и догодина пак. Тази година по инициатива на смолянската ОД МВР и на „Пампорово” АД се създадоха ски полицейски екипи и това даде възможност да създадем подобни и в Боровец и в Банско. Дори в Банско имаме възможност да го правим съвместно и с гръцки полицаи, които са част от екипите, които осъществяват тази дейност, специално за Пампорово това, което отчитаме е, че има загубени деца, които благодарение на полицейските екипи са намерени, а също така знаете за един инцидент с един английски гражданин, който надали щеше да бъде жив, ако не беше намесата на полицаите в курорта. Също така има загубени вещи, които след подаване на съответния сигнал и полицаите са успели да установят и да намерят вещите, след коте да бъдат предадени на туристите. Като цяло нямаме нито едно тежко престъпление, извършено в туристическите зимни курорти, което е една допълнителна гаранция и това беше ангажимент на правителството и срещата, която имах с европосланиците в началото на зимния сезон.
“Фокус”: Г-н Цветанов, задава се летния туристически сезон, има ли възможност тези ски патрули, които пазиха туристите в ски курортите да бъдат прехвърлени този път по плажовете, а има и идея смолянски български полицаи да дават съвместни патрули и в Гърция, след отварянето при пункта при Златоград много наши сънародници предпочитат плажовете по Бяло море?
Цветан Цветанов: Това са мерки, които вече са планирани и както си спомням миналата година лятото с румънските колеги направихме съвместни полицейски екипи, които бяха както по транспортните коридори, така също и на летните курорти, които бяха на Златни пясъци и Албена. Така че в тази посока ние сме си запазили правото с гръцките колеги, това, което те дадоха като възможност техни представители да бъдат на зимния курорт Банско, през лятото ще има български полицаи, които ще бъдат в летните курорти, където има най-много концентрация на български граждани, за да можем да подпомогнем българските граждани при необходимост и също така да можем да бъдем съпричастни към гарантиране на сигурността и спокойствието на всички курорти в региона като цяло.
“Фокус”: Един от първите ангажименти, които ПП ГЕРБ изпълни в Смолянско бе откриването на ГКПП Златоград – Термес, благодарение на него туризмът и икономиката в региона се съживиха, какво е бъдещето на другите трансгранични коридори Рудозем – Ксанти, Смолян – Арда – Паранести – Драма?
Цветан Цветанов: Това, което е по-реалистично към настоящия момент в кратки срокове това е Ксанти – Рудозем и знаете, че от българска страна пътят е изграден до самата гранична точка и това, което поемам като ангажимент днес беше поставено от кмета на Рудозем и също от структурата да разговарям с премиера, да видим с добрите контакти, които имаме с гръцкия премиер да видим какви са възможностите да ускорим от гръцка страна доизграждането на пътната артерия и да може действително да бъде пуснат този пункт. Той ще допринесе до съживяване на региона. Това, което се констатира Златоград реално се оживи чувствително след възможността да има повече поток от туристи, които преминават през тази точка на страната.
“Фокус”: Пунктът Рудозем – Ксанти и следващия от Смолян е много важни и членството на България в Шенген, това ще позволи още по-свободно пътуване. Ще успее ли България да стане член на това семейство в края на този месец?
Цветан Цветанов: Има срок, който е заложен при декларирането на страната ни за влизането в Шенгенското пространство от 2007 г. март месец 2011 г. страната да бъде готова технически, да е покрила всички критерии за влизане в Шенгенското пространство. България вече е покрила всички технически изисквания и това, което дори направихме допълнителни мерки към препоръките, които бяха дадени декември месец, смятам че в момента сме една от страните, която е приложила най-добрите практики и от 21 март ще има една мисия, която ще бъде от експерти, която ще провери на място българо-турската граница, защото тя предизвика най-сериозни притеснения от евентуален миграционен натиск, който би могло да бъде осъществен. Смятам, че с последните визити през последните два месеца, както на депутати от Бундестага, от вътрешната комисия, така също и от еврокомисаря Малстрьом, също и докладчика по Шенген в ЕП г-н Куельо дадоха изключително високи оценки и вчера приключи една самооценка, която се извърши от Гранична полиция и експерти от Германия и Унгария. Това, което констатираме и което беше направено вчера като разбор на всичко осъществено като проверка, сме покрили всички критерии за влизане в Шенгенското пространство. На 2 май се предвижда дебат в ЕП, на който ще бъде докладчик г-н Куельо, така че в тази посока очакваме политическото решение, което трябва да бъде взето, но най-важното е, че страната е изпълнила своя ангажимент и към март месец 2011 г. ние сме покрили технически параметрите за влизане в Шенгенското пространство. Все пак сме в доста по-неблагоприятна ситуация, отколкото в друг период от време, когато са се присъединявали новоприетите членки в ЕС по-късно в Шенгенското пространство, защото в момента има и засилен миграционен поток особено в Италия и във Франция що се касае от бежанските вълни, които идват от Тунис, Либия. Надявам се, че това по никакъв начин няма да повлияе за взимането на това политическо решение, защото България положи максимални усилия, а и България, ако се върнем месеци назад, когато Гърция имаше необходимост от реакции от страна на Фронтекс България изпрати свои екипи, с термовизионни системи и съответните професионалисти, които бяха част от засилването на границата на Гърция и Турция.
“Фокус”: За регион като Смолян е много важно как ще се гарантира сигурността на хората по селата, какво прави МВР срещу този вид престъпност напоследък се увеличават и битовите престъпления – кражби в домове, жици и т.н.?
Цветан Цветанов: Това, което е изключително тревожно е, че последствията от тежката икономическа криза генерират увеличаване точно на битовата престъпност, възприета в част от обществото като конвенционална престъпност. Това, което беше начертано в началото на мандата на това правителство е да положим максимални усилия за неутрализирането на основните структури на тежката организирана престъпност, което според мен вече е факт, защото няма отвличания в страната, няма поръчкови убийства, които да създават лош имидж на страната ни и ограничаването на възможности за външни инвестиции, но това което наблюдаваме в последните няколко години като последствие от тежката икономическа криза е увеличаването на безработицата, което води до генерирането на подобни инциденти като кражби и това, което констатираме също е, че тези въоръжени грабежи в търговските обекти за по 100, 200, 300 лв. заловените лица, които са от 16 до 21 години. Възприемат влизането в един магазин, заплахата, която отправят е само за взимането на пари, които след това да бъдат изхарчени за нещо и когато бъдат задържани осъзнават грешката си, но вече е доста късно. В тази насока, се надявам, че излизайки от икономическата криза, създавайки се повече работни места ще бъде процес, който от само себе си ще утихне. Но за мен, това което е изключително важно за положените усилия от българското правителство и от страна на МВР е, че неутрализираме сериозната организирана престъпност, която като цяло е и трансгранична и работим добре с нашите евроантлатически партньори, а и докладите, които идват от ЕК показват, че точно това партньорство вече е налице. Има доверие между партньорите и имаме доста добри реализации. Самият факт, че и последните няколко седмици също имаме добри реализации за страната ни, които дават по-голяма сигурност и спокойствие на българските граждани.
“Фокус”: Казахте, че със създаването на работни места битовата престъпност ще отпадне от само себе си, прави ли се нещо в момента във връзка с повишаването на доходите на населението, създаване на някакви перспективи?
Цветан Цветанов: Това са теми, които се обсъждат постоянно. Най-голямата концентрация на ресурса на държавата се старае за укрепване на административния капацитет по възможностите, които дава ЕК оперативните програми. Това са пари, които могат да влязат като добавка към републиканския бюджет и са пари, които могат да създадат и допълнително работни места. Това са оперативни програми за селските райони, по изграждането на инфраструктурата, защото това, което правим в момента и това, което стартира като процедури е за изграждането на новите магистрали и тук търсим европейското финансиране и това също дава възможност за развитието на бизнеса и създаването на работни места както за изграждането на тази инфраструктура, така и също за възможността да се развива и да имаме по-голяма бързина до съответните курорти и съответните населени места където искаме да отидем.
“Фокус”: На финала на разговора ни да поговорим и за двете най-големи политически събития, които ще се случат – изборите за президент и за представители на местната власт, каква ще бъде позицията на ГЕРБ, какви ще бъдат вашите кандидати за кметове?
Цветан Цветанов: Нашите кандидати ще бъдат избрани от съответните структури на партията във всички общини и след като бъдат представени на централното ръководство ще бъдат регистрирани за участие в изборите. Това, което е изключително важно е, че кампанията ще е изключително тежка. Ще бъде с изключително негативен заряд, което наблюдаваме от няколко месеца, но това, което ние ще продължим да правим в кампании е да бъде положителна кампания, а не да бъде негативна кампания. Защото позитивното и градивното винаги дава по-добра перспектива и съм убеден, че хората, въпреки трудностите, които имаме в тежката икономическа криза, ние поне даваме допълнителна стабилност на държавата в чисто финансов план, защото в момента дефицита, който имаме, който е приет в бюджета за 2011 г. е толкова, колкото позволява и ЕС. Това дава възможност да не се плащат стари задължения в бъдещ период от време от нашите деца. Надявам се, че всичко това, което направихме през 2010, през 2011 ще започнем веч да излизаме от тази тежка икономическа криза, както и констатацията, която прави, това, което е докладвал и вицепремиерът Дянков на Министерски съвет, надявам се, че 2011 – 2012 г. ще бъдат по-добри години за страната ни и се надявам, че това ще позволи и допълнителни възможности за евентуално компенсиране в някои сектори на съответните доходи, но всичко зависи от приходната част и всичко зависи от икономиката, която трябва да бъде съживена. Все пак не трябва да си позволяваме да харчим повече, отколкото изкарваме и се надявам, че хората няма да се подведат от популизма, който действително ще може да властва в публичното пространство през предстоящите месеци, защото когато имаш ниски доходи, когато имаш тежка икономическа криза много добре е да слушаш популизма, който смяташ, че по някакъв начин може да ти реши проблемите. Това просто е нещо временно, нещо моментно, но не е дългосрочно и не е печелившо. Ако имахме добри политици през последните 20 години, ако имахме добри практики, които реализирахме през тези 20 години на преход, съм убеден, че днес нямаше да се занимавам с политика, защото политическите партии, които бяха в началото на прехода щяха да бъдат достатъчно отговорни, за да правят политики, които да бъдат в интерес на обществото. Но това, което забелязахме и което констатираме през последните години е, че много български граждани и то активни български граждани, които работят напуснаха родината и отидоха да живеят в страни от ЕС. Например Испания. По неофициални данни там има някъде около 300-350 хиляди български граждани. По официални данни са 150 000, но което е по-тревожно, че има много новородени деца, които са родени в страни от ЕС, което означава, че семействата вече са се установили по-трайно и означава, че работят, че се трудят и те произвеждат БВП на съответната държава. Ние сме се лишили от възможността тези хора да са тук и да могат да работят в тези населени места.
“Фокус”: Как ще успеем да ги върнем, те са там поради по-високите заплати?
Цветан Цветанов: По-добри заплати, по-висока сигурност, защото през последните години имахме поредица от тежки престъпления на тежката организирана престъпност, което винаги създаваше усещането за несигурност, липса на справедливост. Надявам се, че политиките, които ще се реализират в предстоящите години ще могат да допринесат на пръв етап да задържим тези, които са тук и да създадем възможност и предпоставки да се върнат и тези български граждани, които определено милеят за родината си и са хора, които живеят с болка и носталгия за това, че са напуснали, но са били принудени в предишни години да търсят препитание и реализация в чужбина.