Депутатът от ГЕРБ д-р Даниела Дариткова: Здравеопазването се оставя на етап гасене на остри пожари
Д-р Дариткова, дефицитът в бюджета на НЗОК от 320 млн. лева очакван ли беше за това време на годината?
Дефицитът беше предрешен още с гласуването на бюджета на касата за 2014 г., защото ако през 2013 г. за болнична помощ са се изразходвали около 1,4 млрд. лева, в тазгодишния бюджет бяха заложени малко под 1 млрд. лева. Логично е, че няма как болниците тази година да работят на по-ниски обороти, като има 7 нови лечебни заведения с договори с касата, а две големи други са разширили обема клинични пътеки, които изпълняват.
А защо е заложена по-малка сума?
И на нас не ни беше обяснено. При дебатите за бюджета ние предричахме необходимостта от актуализация. Обещано беше, че като се направи преценка за първите 4 месеца на годината, бюджетът може да се актуализира веднага. Това беше едно от поредните лъжливи обещания, защото анализът за първите 4 месеца е готов. В него е видно, че парите за болнична помощ и за лекарства са в сериозен преразход. Този анализ все още не е приет от Министерския съвет, въпреки че е представен от НЗОК. Не е стигнал и до народните представители. В същото време касата предлага актуализация, която с различни процедурни и административни хватки се бави. Това, разбира се, е въпрос на отговорност към системата. Може би са имали намерения да се приемат някакви законодателни или нормативни промени, които ще повишат ефективността на системата. Само че това не се случи, защото нямаме нито едно променено правило, по което да работи болничната помощ за 2014 г. А като резултат за болнична помощ не достигат около 450 млн. лева.
Казвате, че процедурни хватки бавят актуализацията - кой има интерес от това?
Аз не мога да си го обясня, защото от управляващите партии беше заявена воля, че ще се подкрепи актуализацията. Защо си позволява министърът на здравеопазването и министър-председателят да не изпълнят волята на политическите партии, които са ги излъчили в управлението. Най-вероятно защото ако се прави актуализация, трябва да се актуализира целият бюджет, защото бюджетът на касата ще се отрази на дефицита. Тогава ще стане ясно колко несъстоятелен е и националният бюджет, който също е заложен с много критични точки и проблемни теми, които ние обсъждахме още при приемането му. Само това е моето логично обяснение.
За кой последен месец е плащано на болниците за изразходените средства до лимита и над лимита?
Имахме среща със сдруженията на областните и на общинските болници. Те казаха, че от април месец не е плащана надлимитната дейност. А лимитите се определят по неясни за тях критерии, от порядъка на 70% от обема за 2013 г. С парите, които остават оттук-нататък, те прогнозират, че ще могат да получават 50% от това, което са получавали м.г. Съмняват се дали ще имат средства дори само за работни заплати. Какво остава за другите разходи!? В същото време най-слаби в цялата структура са общинските болници и те бяха най-сериозно притеснени, защото нямат никакви резерви. Най-вероятно ще загинат първо те при една такава мрачна прогноза.
Възможно ли е това да е цел?
Категорично не мога да го допусна, защото това управление дойде с идеята, че ще спасява малките болници именно защото те осъществяват достъпната медицинска помощ по разбирането на сегашния министър. Но и големите болници ще бъдат много затруднени, защото фактически и те са декапитализирани.
Имах предвид съобщението на министър Андреева, че сегашното правителство е договорило средства за здравеопазване с ЕК по всички европрограми с изключение само на две, но условието на ЕК е реформа в здравеопазването и намален брой болници?
Реформа не означава болниците да се оставят на стихията. И просто да им се спрат парите. Реформа се прави с план, с мисъл да се осигури достъп на населението до здравеопазване. Много сериозно се замислям и за тези твърдения, че са договорени средства по всички програми за здравеопазване, защото няма нито един документ, който да го потвърждава. Стратегията за развитие на системата за 2014-2020 г. е върната със сериозни забележки от ЕК поради липса на конкретика, на ясни и последователни стъпки за реформа. Няма подписано споразумение за партньорство, няма нищо позитивно в предстоящия период за здравеопазването.
Тоест, като се говори за фалити на болници не е само помпане на напрежение, така ли?
При условие, че дълговете на болниците са вече около 500 млн. лева, има реален риск да им се запорират сметките и те да не могат да работят. А ако не могат да плащат и на персонала си, този персонал няма да стои там. Дори от големите софийски болници срещат затруднения с плащането на работните заплати.
Министър Андреева заяви, че има внесен законопроект за стартиране на законодателна реформа, който е работен повече от 7 месеца, но депутатите сте го игнорирали с процедурни хватки. Защо?
Законопроектът е внесен в края на май т. г. Тоест, работен е една година. В него са променени всички закони, които касаят системата, но не съществено, а козметично. И промените са разнопосочни. В него има и приемливи неща. Например идеята за интегрирани социално-здравни грижи, която ние презентирахме на едно изнесено заседание на комисията по здравеопазване през 2012 г. в Смолян. Това е много полезно и може да промени помощта, която се оказва на хората, да промени структурата на грижите в лечебните заведения, особено в общинските. По-голямата част от пациентите са хроници и за тях е помислено как да получават други грижи по домовете. Ако всички тези промени бяха предложени поотделно, като промяна в Закона за здравето, в Закона за лечебните заведения, в Закона за здравното осигуряване, ние щяхме да подкрепим някои от предложенията. Но така внесен целият законопроект, няма време да се разгледа. Той не беше подкрепен от здравната комисия, нямаше време да влезе в зала, защото правителството вече теоретично е в оставка. Всичко това го прави неприложим, защото и заложените в него промени ще могат да се реализират след шест месеца. Това управление няма как да реализира далечна визия за реформа, защото и кредитът на доверие, и времето му са изчерпани.
ГЕРБ не носи ли греха за отклонените от Симеон Дянков близо 2 млрд. от бюджета на касата?
Не знам тези 2 млрд. откъде се появиха. В края на 2010 г. имаше резерв, набиран от увеличените от 6 на 8% здравни вноски в размер на 1,4 млрд. лева. Тогава беше преценено от финансистите, че този резерв няма как в момента да се използва и може да бъде прехвърлен към общия държавен бюджет, за да се покрие дефицитът в рамките на изискваните 3%. Имахме уверението, че те могат да бъдат прехвърлени от държавния бюджет в бюджета на касата, когато се наложи.Другата договорка беше вече цялата здравна вноска от 8% г. да се използва за разходи през текущата година. Според финансистите тогава, това решение беше единственото възможно, защото иначе трябваше да влезем в допълнителни дългове, за да се справим с неотложните плащания. Ние сме декларирали своята политическа отговорност, която се носи на избори и чрез оставки. Но сега има възможност чрез законодателно решение част от тези пари да бъдат върнати в бюджета на касата. Именно сега е моментът да се види дали това финансово решение може да се реализира. Още при приемането на бюджет 2014 г. имаше предложение част от парите, заделени за програмата "Растеж и устойчиво развитие", да се добавят към бюджета на касата, за да се преодолее дисбалансът, който очаквахме, че ще се засили в средата на годината.
Вие допускате ли да е вярно, цитирам "Някой на ниво, по-високо от зам.-министър" да е предложил фалит на Здравната каса, както твърди лидерът на КТ "Подкрепа"?
Смятам, че тук просто става въпрос за неадекватен бюджет, а не за намерение да се фалира касата.
През очите на тези, които дойдоха да поправят вашите грешки в здравеопазването, какво видяхте?
Като се остави политизацията на сектора и опитите за манипулация с цел извличане на политически дивиденти, всички стигат до едни и същи изводи за това как трябва да се структурира здравната система. И е много важно, защото нещата наистина са драматични, да се постигне действителен консенсус за стъпките към промяна на здравната система. Да я няма яростната политическа атака, а да се каже: "Да, крайната цел налага всички да се обединим, да преминем през това, защото ще постигнем друго ниво на здравеопазване, на сигурност и по-добро здраве на нацията". Всички трябва да узреем за това. А иначе аз съм изключително разочарована от това управление, защото няма никаква визия и стратегия за положителни стъпки в здравеопазването. Не мога да посоча едно действие, което минимално да е подобрило системата.
А не одобрявате ли концепцията за спешната помощ?
Това е още едно доказателство как работеше това управление. Концепцията ни бе представена през февруари месец на презентация, организирана от министерството пред цялата здравна комисия и всички представители на спешната помощ. Забележете, без да има написан документ. Аз направих парламентарно питане. Няколко пъти искахме изслушване на министър Андреева в комисията, за да ни представи концепцията. Тя се появи за обществено обсъждане на 30 юни 2014 г. Тоест на нас ни е било презентирано нещо, което се роди 4 месеца по-късно. В тази концепция има много конфликтни точки, но не знам дали да ги коментираме, защото тя няма как да бъде приета от МС, още по-малко да бъде реализирана.
Защо никой не събра кураж да осъществи здравната реформа?
Здравната реформа не е моментно действие. Тя е последователен процес на промяна. Такива стъпки са правени в различните управленски етапи. Но има дефицит на стратегическа крайна цел, приета от всички. Смятам, че следващото управление, защото сега здравеопазването се оставя на етап гасене на остри пожари, трябва категорично да постигне съгласие за стратегическата цел, за да се случи нещо позитивно в системата.
Всички сме свидетели колко трудно стават промените в тази сфера. Дали обаче, когато се тръгне към реформа, проблемът е повече в лобитата, или е във волевия капацитет за довършването й?
Има елементи от двете причини. Затова смятам, че трябва да се постигне съгласие от всички. Тогава и лобитата могат да бъдат преодолени. Постигнато съгласие ще предполага обмяна на мнения. Няма как това да не е колективно решение. Не смятам, че реформата ще бъде в рамките на едно управление и ангажимент на една политическа сила. Консенсусът трябва да е надпартиен, експертен и, разбира се, обществен.
Дали обаче е възможен?
Трябва да се намери начин. За добър резултат са важни колективно усилие, колективна мисъл и колективно действие.