Даниела Дариткова, ГЕРБ: Колективните оставки в Спешна помощ застрашават националната сигурност
Даниела Дариткова, народен представител от ГЕРБ в интервю за предаването „Това е България“ на Радио „Фокус“
Водещ: Проблемите на спешната помощ отново стоят на дневен ред. На тях бе посветено и заседанието на Здравната комисия в Народното събрание. По темата ще разговаряме д-р Даниела Дариткова от ГЕРБ. Какво се случи на заседанието на Здравната комисия? Успяхте ли да коментирате проблемите в спешната помощ и трупащите се в последните дни въпроси?
Даниела Дариткова: Наистина по-голяма част от заседанието беше посветена на търсене на варианти за решение на проблемите на спешната помощ. Аз съзнавам, че няма как с магическа пръчка всичко, което е натрупано във времето, да намери своето решение, но е факт, че една година след управлението на това правителство, нищо не се е променило в системата. Ние бяхме особено разочаровани, защото очаквахме една стратегия, която ни беше презентирана, да стигне до Народното събрание и народните представители и да видим ясно разписани стъпките за реформа. Днес ни беше отговорено от екипа на министър Таня Андреева, че стратегията все още се доработва. Ние чухме колко напрегнато е ежедневието на лекарите и работещите в Спешна помощ - София. Учудихме се, че намерението за смяна на директора се приема като начин за решение на проблемите, защото проблемите не са персонални. Те са глобални. Наистина с това решение няма да се облекчи ситуацията, а се създава допълнително напрежение. Важното е, когато е толкова сериозен проблемът, да се търси консенсус, екипът на министерството да е близко и в услуга на работещите в системата, а всичко това ще бъде в услуга на пациентите. Смятам, че разговорите в комисията по здравеопазване наистина бяха полезни, но от тях трябва да произтекат и съответни нормативни промени. Това трябва да се случи, когато наистина тази дълго чакана стратегия се огледа, разгледа и се прецени какви ще трябва да са промените и на какво ниво трябва да се търси решение на проблема. Това е спешно и неотложно, а сега очаквам наистина екипът на министерството да се срещне с работещите и да ги разубеди за това колективно подаване на оставка, защото иначе е застрашена националната сигурност.
Водещ: Работещите в този сектор на здравеопазването настояват за по-добри условия на труд, за повече линейки, за по-добро оборудване в линейките, за по-добро заплащане, сигнализират за проблем с кадрите – нещо, за което знаем не от сега, а от отдавна. Какво е вашето виждане за решението на проблемите в спешната помощ? Вие казахте – стратегията да се приложи на практика, да стане ясна. Има ли консенсус между управляващи и опозиция, че тези неща трябва наистина спешно да се направят, за да може звеното Спешна помощ, от което хората имат нужда, да работи ?
Даниела Дариткова: Ние от една година продължаваме да твърдим, че ще приемем всяко добро решение, което по някакъв начин ще отложи част от проблемите и ще ги промени във времето, само че наистина трябва да имаме ясно разписани стъпки за промяна, за да може независимо от ръководството на Министерството на здравеопазването тези стъпки да се следват, защото няма как да дойде нов министър и всичко да започне от него и оттук нататък нещата да се променят на парче. Затова очаквахме стратегията, за да може да обсъждаме, да разсъждаваме, да търсим експертна оценка и да вървим напред. За съжаление имаме една година загубено време. А една година загубено време за сектор, който е в тежко състояние, е равно на абсолютно недобър изход. И затова смятам, че спешността в момента за търсене на решение, е наложителна. Разбира се, аз съм малко скептична, защото този екип на министерството за една година не можа да се справи със създаването на концепция, не знам как за една седмица ще свърши работа. Сега трябва да се търсят други административни важни и бързи решения. Всичко останало наистина ще бъде подкрепено от нас, ако в рамките на следващите седмици получим някакви намерения за реална промяна, не само заплахи за уволнения.
Водещ: Факт е, че на заседанието на Здравната комисия, на което не беше планирано да бъдат обсъждани тези въпроси, това се случи. И това все пак е един положителен знак. Да се надяваме, че наистина въпросите ще бъдат обсъдени, ще бъдат чути хората, които работят в Спешна помощ, ще бъдат търсени и намерени правилни решения. Освен проблемите в спешната помощ здравната комисия обсъди и важни промени, свързани със законодателството. Кажете ни повече.
Даниела Дариткова: Приехме законопроект, предложен от народните представители д-р Нигяр Джафер и д- р Тунчер Кърджалиев. Проектът касае възможността от 1 юни общопрактикуващите лекари, които не са придобили специалност, да продължат да практикуват, защото законът е ясен и би следвало от 1 юни да се заличат практиките на лекарите, които не са успели да се справят със специализацията в този период. Това създава затруднение и поставя под известна заплаха обслужването на около 1 милион български граждани, защото се оказва, че 1 700 общопрактикуващи лекари не са успели да вземат специалност за този период. Този законопроект е много важен и аз също искам да подчертая, че в Здравната комисия наистина имаше консенсус и ние подкрепихме тази промяна, всички народни представители. Същото касаеше и обсъждането на темата за Спешна помощ. Когато трябва да се взимат важни решения, касаещи интересите на всички български граждани, ние категорично сме готови на консенсусни решения.
Водещ: 1 юни е съвсем скоро. Означава ли това, че след консенсуса в Здравната комисия по въпроса за личните лекари, този текст, тази промяна в закона ще бъде приета и от парламента в петък ?
Даниела Дариткова: Да, аз разчитам, че той ще бъде разгледан и в парламента. Дневният ред на Народното събрание е променен и като извънредна точка е включено разглеждането именно на този законопроект. Смятам, че ако няма възражения в зала, ще може той да бъде приет експресно и да може от 1 юни всички български пациенти да бъдат спокойни, че ще имат обслужване от общопрактикуващите лекари.
Водещ: В края на нашия разговор, какво бихте искала да кажете на работещите в Спешна помощ?
Даниела Дариткова: Аз наистина безкрайно уважавам колегите, които работят там и имат търпението и куража да очакват по-добри условия за работа, защото съм започнала своя трудов стаж като лекар в Спешна помощ и знам наистина колко сложно се работи на терен. Разчитам, че тези колеги, както са били високо отговорни досега, ще продължат да бъдат такива и ще разчитаме на тяхната помощ. Но искам да призова и пациентите да имат повече доверие на екипите и на лекарите, защото съм свидетел наистина на една нарастваща агресия, което в никакъв случай не е от полза за системата на здравеопазване. Аз съм убедена, че повечето български лекари и персоналът, който работи в спешните отделения, подхожда абсолютно отговорно към своите задължения.