Даниела Дариткова: Разглеждането на Изборния кодекс се превърна в триумф на задкулисието и пазарлъка, който е типичен за този парламент
Даниела Дариткова - депутат от ПП ГЕРБ от Смолянска област, в интервю за Радио "Фокус" - Смолян.
„Фокус”: Д-р Дариткова, да акцентираме отново на Изборния кодекс. Едни текстове в него са приети, други отхвърлени, имаше и отправени предложения от ДПС за прегласуване на някои вече приети текстове, как ще коментирате това?
Даниела Дариткова: Наистина разглеждането на Изборния кодекс се превърна в триумф на задкулисието и пазарлъка, който е типичен за този парламент. Този изключително важен документ, който беше прокламиран като направен с прякото участие на гражданското общество се оказа недовършен, защото непрекъснато в пленарна зала седмици наред се налагат договорки, пазарлъци, внасяне на предложения в последния момент, които за съжаление, коренно променят даже и приети вече текстове. Пример за това е принципът за уседналостта, който беше наистина една от проблемните теми, които трябваше да се гласуват тази седмица. Макар и да се запази старото изискване за шест месеца пребиваване на територията на населеното място, се даде възможност, чрез предложения на колегата Карадайъ, да се дописват избирателните списъци след удостоверение от кмета, че въпросното лице е живяло напоследък в населеното място. Това създава преки възможности за преодоляването на този принцип, защото няма да е проблем тези удостоверения да се подготвят, да се напишат и дни преди изборите да се впишат допълнителни избиратели в населените места, което коренно ще промени вота на хората, нещо, което ние не искахме да се случва досега, за да може наистина на тези, които живеят в населеното място и на територията на общината да дадат своя глас за това какво управление искат. Това наистина е удар върху исканията на гражданите, защото надали при първоначалните обещания, които са давани от г-жа Манолова, това ясно е артикулирано, защото в зала и досега все още нещата се правят на коляно, в движение и аз не знам какъв ще е крайният резултат. Надали обаче това ще бъдат едни демократични избори, каквато е общата теза на всички.
„Фокус”: Парламентът прие декларация във връзка с ескалация на напрежението на етническа, религиозна и политическа основа, има ли основание, според вас, за свикване на консултативния съвет за национална сигурност по темата за етническия мир?
Даниела Дариткова: Аз смятам, че изкуствено се нагнетява напрежение, което е единствено от полза на партиите, които разчитат от една страна националистически, от друга страна на етническия вот. Ние смятаме, че в същност проблемите сред населението на тази база не съществуват. Това е опит на политиците да експлоатират страховете и притесненията на хората като ги капитализират в политическа подкрепа. Истината е, че на фона на тези изкуствено измислени скандали, които все пак за съжаление голям процент от българските граждани се възприемат като реален ангажимент с една или друга кауза, в страната всъщност тече една страховита процедура на кадруване, защото се извършва промяна в състава и в структурите на важни органи като фонд „Земеделие”, сменят се директори на училища и всичко това се прави само в интерес на управляващото мнозинство и това някак си убягва от фокуса и вниманието на гражданите, на обществото, защото на него му се вменява други теми, зададени от политиците, а в същност дневният ред на обществото и проблемите на хората по никакъв начин не намират отражение и решение в това, с което се занимава българският парламент. Смятам, че в това отношение този парламент и това управление предава националната кауза на България. Това, което се случва в страната в момента остава скрито за масовата публика и в никакъв случай обаче няма да бъде от полза на бъдещото европейско развитие на България.
„Фокус”: А вие, като депутат от Смолянска област имате ли наблюдения, или достигали ли са до вас сигнали за някакво етническо напрежение в нашата област?
Даниела Дариткова: Не. Аз мисля, че ние в Смолян, на фона на сложната си историческа съдба сме живели винаги заедно в мир и сме търсили това, което ни обединява, а не сме изтъквали това, което ни разделя и смятам, че това е модел, който трябва да бъде следван от цялата страна – да уважаваме религиите си, вярванията си и преди всичко да се чувстваме българи и аз съм убедена, че национални герои, национален еталон за хората от Смолянска област и на всички жители на региона е Левски, който неотдавна чествахме, а не някакви други изтъкнати от определени политически лица съмнителни персони от историята на България.