Д-р Даниела Дариткова: Българските граждани не са загубили демократичния си рефлекс
Народният представител от ПП ГЕРБ от област Смолян в интервю за Радио „Фокус” – Смолян.
Фокус: Д-р Дариткова как отчитате политическата година в България, знаем, че бе наситена от много събития – оставки, протести, промени?
Д-р Даниела Дариткова: Наистина отминаващата 2013 г. беше много динамична и драматична. Това, което е важно за всички нас е, че българското общество, българските граждани не са загубили демократичния си рефлекс и настоятелно поставят други критерии за политическо поведение, с което политиците категорично няма как да не се съобразят. Това са най-важните събития, защото всичко останало е именно резултат от това будно гражданско общество, което смятам, че ще бъде и коректива на бъдещото поведение и на управляващите, защото бъдещето на държавата, вече не може да се пречупва само през призмата на желаещите да упражняват власт, а трябва да се съобразяват категорично с интересите не само на книга и по Конституция, но и с реалните искания на гражданите.
Фокус: А как се работи в такава атмосфера на фона на непрекъснати протести, как се вземат важни решения за бъдещето на българската нация?
Д-р Даниела Дариткова: Голямото ми разочарование от тази година е, че все пак управляващите от новата тройна коалиция въпреки явният знак, че обществото не може да търпи старото политическо поведение, продължават да пренебрегват това, което ни показват българите, като желание за поведение чрез процедурни хватки, трикове се подменя вотът на хората, защото това управление е резултат от една коалиция, която не е на принципна и идейна основа, а е просто, за да може в момента да се упражнява властта. Наистина аз виждам, че се прави законодателната дейност на събранието отново несъобразена с исканията на гражданите, които поставиха основно претенции за повече прозрачност за друг морал в политиката, за нов изборен кодекс, за нови избори, които настина да отразят новата ситуация в българското общество. Всичко това остана на заден план. Пример за това бе и последната седмица, когато ние се занимавахме няколко дни със закона за хазарта, а останаха важни закони за следващата година и дори в последния момент успяхме да прогласуваме и Закона за трансграничното лечение, който не само, че е важен затова българските граждани да се почувстват европейски пациенти, но и можеше да търпим санкции, защото сме закъснели с транспонирането на директивата. Ето тези малки примери от поведението на този парламент и това управление говорят в полза на това, че наистина това управление не е демократичното управление, което заслужава да има България и което ще изведе страната от кризата, в която се намира.
Фокус: И все пак, имаше ли според вас решения, които могат да се откроят за тази една година – положителни решения, които ще бъдат от полза за населението на България и отрицателни, които ще бъдат в ущърб на народа ни в следващите години и за в бъдеще?
Д-р Даниела Дариткова: За съжаление краткосрочните позитивни решения във връзка с повече социални плащания ще дадат много малък като усещане и много кратък като ефект резултат. Иначе в дългосрочен план проблемите с демографското състояние на нацията, със стабилността на икономиката, стабилността и реформата в здравната система и образованието на младите не намериха и минимален елемент на решение в управлението. В момента и в законите, които залагат и за следващия програмен период, както средства от европейските фондове, така и бюджета за следващата година като рамки на политиките, които ще се реализират. Краткосрочни ефекти за чужда сметка с отложено плащане в бъдещето в никакъв случай няма да са полезни и не говорят за дългосрочна политическа визия и далечни хоризонти.
Фокус: На финал, какви са очакванията ви за следващата политическа година и ще има ли избори 2 в 1 през май 2014 г.?
Д-р Даниела Дариткова: Аз смятам, че ако все пак управлението отвори сетивата си за това, което казват протестиращите и за това, което говорят социолозите, а именно че по-големият процент от българите очакват нови избори, които да дадат и нов облик на управлението и нова вяра на хората и нова посока на държавата, мисля, че наистина трябва да се реализират избори 2 в 1, защото това ще даде стабилност на едно бъдещо управление, което ще може да реализира така необходимите реформи. Иначе всяко друго забавяне ще бъде пагубно и за икономиката и за бъдещето на българската нация.