Даниела Дариткова, ГЕРБ: Единственият успех на правителството е, че успя да се задържи на власт 100 дни под непрекъснатите протести
Депутатът от ПП ГЕРБ за област Смолян в интервю за предаването „Метроном” на Радио „Фокус” – Смолян.
Фокус: Д-р Дариткова, как бихте оценили първите 100 дни на правителството на Пламен Орешарски?
Даниела Дариткова: Единственият успех е, че успя да се задържи на власт тези 100 дни под непрекъснатите протести на гражданите. Наистина друг успех на това управление може да бъде и мобилизацията на огромна обществена енергия и събуждането на едно гражданско общество, което ще бъде реален коректив на всяко едно управление не само в момента, но и в бъдеще. Това е единственото позитивно нещо, което може да се каже. Всичко останало, разбира се е само в сферата на предварително заявените добри намерения, които бяха подпечатани със знака на подмяната – подмяна на вота на гражданите, които подредиха парламентарните сили по определен ред. Една безпринципна коалиция, която роди това управление, която не се основава на еднакви идейни виждания и намерения, а по-скоро на неистово желание да се задържи на власт. Всичко това беше подпечатано с най-скандалното назначение – знакът на Делян Пеевски, който беше сложен за управляващ ДАНС. В последствие нещата за съжаление продължиха в същия дух и ние все още 100 дни стоим в очакване някъде, отнякъде да се появи нов Делян Пеевски. Всичко това обаче не е подплатено с реални действия, защото през тези 100 дни, министрите поетапно излизаха в отпуск, Народното събрание един месец не беше на работа и заявените намерения за активно справяне с проблемите наистина останаха само пожелателни. Разбира се имаше промени, които бяха категорично подкрепени от нас. Имам предвид увеличението на парите на майките, други мерки бяха от чисто административен характер, както увеличението на парите, които се дават за първокласници. Всичко това, както и гласуването на 40 милиона само за социална политика на фона на една актуализация на бюджета, която включваше 1 милиард нов взет заем, 280 милиона оставане за харчене на Министерски съвет без санкцията на Народното събрание, говорят наистина за една доста скромна социална политика – нещо, което беше заявено като приоритет в началото. Всичко останало на този етап наистина говори само за едно нежелание да се чуят гласовете на протестиращите, нежелание да се съобразят с мнението на гражданското общество, желание на всяка цена да останат на власт. И всичко тава аз се надявам да не бъде наистина пагубно за България и за предстоящия тежък зимен период, който ни очаква.
Фокус: Виждате ли в действията или в тези добри намерения, както вие се изразихте, на правителството, нещо положително, което се прави или се очаква да бъде направено специално за нашата област Смолян и нейните жители?
Даниела Дариткова: Периодът е изключително важен във връзка с подписването на договорите за новия програмен период и финансирането на България в тази връзка. Да, позитивно е, че Смолянска област беше предложена като пилотен проект за инвестиции във връзка с необходимостта за изравняване на неравенствата между регионите. Това наистина е нещо позитивно, аз го приветствам. В същото време имам голямо притеснение, защото Европейската комисия работи с ясни документи и правила и едно решение за избор на Смолянска област трябва да бъде подплатено със стратегия, върху която трябва сериозно да работи областното ръководство, съвместно с неправителствения сектор, с бизнеса от региона и това е нещото, което сега трябва да концентрира усилията специално в нашия регион. В този смисъл наистина добрите решения и намерения трябва да бъдат подкрепени с конкретни стъпки, защото Европа вярва на стратегии, на документи, консенсусно приети – в никакъв случай няма да подкрепи само политически решения.
Фокус: Вече е факт, че вие депутатите от ГЕРБ попълнихте парламентарните комисии. Мислите ли, че вашите предложения и мнения в различните сфери ще бъдат чути от управляващите?
Даниела Дариткова: Ние наистина искахме да сме коректив на това управление и затова се върнахме в народното събрание, защото мястото, където се коват законите и където се чертае начинът на функциониране на държавата е Народното събрание. Ние искаме да наблюдаваме какви са законодателните предложение, за да може да не се допуснат нарушения, които да върнат България назад от демократичните принципи, които са отстоявани толкова години. Аз съм член на Комисията по здравеопазване и нейното първо заседание за съжаление започна с разглеждане на документи, които вече е разглеждала комисията от 2010 г. – отчета на бюджета на НЗОК. Това е моето голямо притеснение, че бездействието и на правителството, и на парламента в момента се оправдава с търсенето на стари грешки на ГЕРБ. Ние наистина признахме грешки в предишното управление, ние се опитахме да се поучим от тези свои грешки, но и сегашните управляващи не са случайно присъстващи в целия този период на прехода и те са били активни участници във всички процеси досега. Така, че е било по-добре да се поучат не само от нашите грешки, а и от собствените си предишни грешки. Оттук-нататък, ако търсим конструктивизъм и решения на проблемите, той ще трябва да стане на основата на консенсус. Такива намерения, аз на този етап не съм чула. Разбира се, в първите два дни на Народното събрание тази седмица имаше два добри знака, бяха подкрепени два наши законопроекта – единият касаеше образоването на децата със специални образователни потребности, а другият касаеше промени в Наказателния кодекс. Да се надявам, че това е един добър знак за някакъв макар и бегъл консенсус. Аз наистина смятам, че България в момента е в състояние на много тежко разделение, но политиците още повече от управляващото мнозинство, ако искат декларациите им да не бъдат само демагогски, наистина трябва да зададат ясни, практически- знак за търсене на консенсусни решения, обединения на гражданите в България.
Фокус: Ако не успеете да постигнете консенсусни решения по различните теми и направления, смятате ли, че ще се стигне и до искане на вот на недоверие към кабинета от страна на ПП ГЕРБ?
Даниела Дариткова: Да, ние обмисляме варианта да се използва тази парламентарна техника – внасяне на вот на недоверие. Реалисти сме, защото знаем колко гласа трябва да подкрепят правителството, за да може то да остане на власт. Ясно е, че този вот на недоверие ще бъде само знак към гражданите, за да оповестим нашите виждания за политиката, която се провежда в момента. Търсят се целите за това, върху какво да бъде концентриран вотът на недоверие и макар да знаем, че той ще бъде предизвестен като резултат, смятам че ще бъде полезно на българското общество да потърсим тази прозрачност, която наистина липсва на това управление.