Д-р Даниела Дариткова, ГЕРБ: Върнахме се в Народното събрание, за да отворим сетивата на управляващите
Депутатът от ПП ГЕРБ за област Смолян, в интервю за предаването „Метроном” на Радио „Фокус” – Смолян.
Фокус: Д-р Дариткова, как ще коментирате ситуацията в страната през последните няколко дни и по-специално ескалацията на напрежението при протестите в София и блокадата на парламента?
Д-р Даниела Дариткова: Нестихващите протести за съжаление не намират адекватна чуваемост у народните представители от управляващото мнозинство – новата тройна коалиция и у правителството, което се презентира като експертно. За съжаление наистина справедливите протести заради някои неразумни решения от страна на ръководството на МВР, категорично вече може да бъде изяснено, се случи до ескалация на напрежението в една от вечерите на този мирен протест. Имаше поредица от недостатъчно премерени решения, късно решено заседание на комисията в сградата на Народното събрание, при условие, че е ясно, че протестите са концентрирани именно около таза сграда. Едно решение за извеждане на народните представители и министрите по начин, който още повече създаде заплаха както за тях самите, така и за протестиращите. Всичко това се фактите, а тяхната интерпретация - кое е било наистина пусковия знак за ескалацията на напрежението, би следвало да се разисква и да се прецени даже от органите на реда за това, защото е ясно, че тези протести няма да престанат. Те са наистина протести за промяна на цялостната политика и управление на страната и хората ще търсят решение на поставените въпроси, защото на този етап не виждат по никакъв начин отражение на техните желания за едно ново поведение на политиците. За това ние смятаме, че наистина е нормално да се върнем в Народното събрание, за да може тук вътре в сградата на Парламента да се опитаме да отворим сетивата на нашите колеги, които ръководят в момента и парламента и страната за исканията на протестиращите. Ние не сме се отказали от нашето заявление и намерението ни е да искаме спешно обсъждане на Изборният кодекс и да се насрочат едни избори, които да отговорят на исканията на хората, които не приемат изборният резултат, въплатен чрез това тайно съглашателство в този вариант на управление на страната. Това е нашата твърда позиция, ние ще я отстояваме, но поради факта, че няма вътре в парламента чуваемост, поради факта, че наистина международната презентация на България чрез тези окървавени протести, чрез тази липса на диалог между управляващи и общество наистина е много лоша. Ние ще понесем нашата отговорност като опозиция и наистина ще работим в посока на това исканията на гражданите да достигнат до управляващите в момента.
Фокус: Казахте, че най-вероятно протестите няма скоро да престанат. Какъв, според вас, се очаква да бъде изходът от тях и единствено насрочване на дата за нови избори ли е варианта те са спрат? Смятате ли, че при едни нови избори до края на годината или в на-скорошен етап от време, ще има по-различен резултат от сегашното представителство на политическите партии в парламента?
Д-р Даниела Дариткова: Според мен важното е да се покаже желание за диалог, защото на този етап точно това липсва. Управляващите сякаш са затворили всичките си възприятия за това какво казва улицата. Те твърдят само едно – оставете ни да работим, ние имаме стройна програма. Само че тази програма наистина би следвало да намери позитивно решение в обществото, ако отговаря на сегашната ситуация. Ситуацията е коренно променена и за съжаление те не го разбират. Аз смятам, че ако се тръгне в посока на диалог и се каже – да, наистина хората в България не се чувстват достатъчно добре представени в този парламент. Факт е, че наистина решенията в момента, които са в социалната сфера не спомагат за успокояването на общественото напрежение. Нека да се седне на масата на преговорите и да се определи една дата за избори, която е най-приемлива за всички. Това ще успокои обществото и ще предпази от нова ескалация на напрежението - нещо, което категорично всички ние първо трябва да осъдим и второ да се стараем да избегнем в бъдеще, защото този протест, започнал като мирен и протест за ценности по своя характер, в никакъв случай не бива да бъде представен в друга посока и това, които се случваше в последните дни наистина е недопустимо. Това е лош образ на България категорично в световен план. Лично аз смята, че разумните и последователни стъпки за определяне на дата - една консенсусно приета от всички политически сили и от обществото дата, разумна дата за предсрочни избори и работа по изборният кодекс, която да позволи наистина максимално да бъдат приети изборни правила, които да отговорят на съвременните и настоящите обществени нагласи.
Фокус: Споменахте за исканите промени в Изборния кодекс, може ли да припомните накратко за промените, които иска ПП ГЕРБ да бъдат приети в него?
Д-р Даниела Дариткова: Ние сме внесли наше предложение за промяна на Изборният кодекс, защото смятаме, че приетият Изборен кодекс може да бъде използван като основа и да се правят върху него корекции, без да се изработва изцяло нов. Това е принципната разлика в позициите на ПП ГЕРБ и на управляващата тройна коалиция, които тръгнаха в по-дългата посока, която според нас е протакане допълнително на времето – изработване на нов Изборен кодекс. Изборният кодекс в основните си принципи отговаряше на изискванията и европейското членство на България и бе одобрен от Венецианската комисия и смятаме, че трябва да се променят само изборните правила по отношение на искането на по-голям процент възможност за мажоритарно представителство, с възможности за преференциален вот в преподреждане на листите на политическите партии с известна промяна в изискванията за процент граждани, които да гласуват по отделните изборни правила и да имат промяна в подреждането на листите. Искаме да се преразгледат отново избирателните списъци – нещо, което е чисто административна процедура и наистина от тях да бъдат изчистени т. нар. „мъртви души”. Много е важно да имаме точна и ясна бройка на гражданите, които определят с вота си бъдещето на България. В общи линии може да дебатираме и по другите правила за избор, но трябва наистина тази точка от дневния ред да влезе в програмата на Народното събрание и ние за това се върнахме, защото смятаме, че тук отвътре ще може да бъдем далеч по-настоятелни в искането си за разглеждането на това наше предложение и ще се възползваме от всички възможности, които ни дава парламентаризма, за да го направим.