Николай Мелемов, ГЕРБ: Парламент и съдебна власт, трябва да концентрират действията си и да изпълним предписанията на ЕК
Депутатът от ГЕРБ Николай Мелемов в предаването "Метроном" на Радио "Фокус" - Смолян.
Фокус: Г-н Мелемов, през седмицата Европейската комисия представи доклада си за напредъка на България в областта на вътрешния ред и съдебната система. Какъв е вашият най-общ коментар за този доклад?
Николай Мелемов: Това е наистина една обективна оценка за нашата действителност и много ясно и точно е казано къде трябва да бъдат концентрирани нашите усилия и се надяваме това да е последния доклад. Ако всичко това, което сега е фиксирано, бъде изчистено, аз съм сигурен, че нещата ще бъдат по различен начин в бъдеще. Както всички знаем, основните проблеми са съдебната система и слабата воля за реформи там.
Фокус: А, оттук нататък какво следва, да очакваме ли нови закони и уредби, които да гарантират исканите реформи?
Николай Мелемов: Аз смятам, че заедно и парламент, и съдебна власт, трябва наистина да си концентрираме действията и да изпълним предписанията на Европейската комисия, които са фиксирани, така че от нас се иска само всяка власт да си свърши работата.
Фокус: В началото на седмицата опозицията от ДПС, БСП и Синята коалиция внесоха мотивите за вота на надоверие срещу министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов и провалът във вътрешната политика. Какъв е вашият коментар за вота на недоверие и то точно в този сектор?
Николай Мелемов: Не случайно точно в този сектор се случва вот на недоверие, защото явно тук най-силно развалихме схемите на предишните политици. През последните 20 години на всички хора беше ясно, че политиците по някакъв начин са свързани с организираната престъпност, че имаше чадър над тази престъпност. Сега, когато дойде човек, който професионално се зае с проблемите в сигурността и организираната престъпност, имам предвид министър Цветанов, който за близо 2 години разби схеми във всички области – отвличания, лихварство и какво ли не. Навсякъде бръкна в раната и точно това, явно наруши техните интереси. Никой друг министър досега не е имал волята да се бори с организираната престъпност, а първият, който го прави – веднага му се иска вот на недоверие. Явно са нарушени интереси и това е единствената причина за вота на недоверие към правителството.
Фокус: Относно обвиненията на полицията за полицейщина и за неспазване на човешките права?
Николай Мелемов: При посещението на г-н Цветанов в Неделино, точно този въпрос зададе той на хората, дали чувстват полицейщина и дали имате оплаквания, всички в един глас отговориха – ако може още полицейщина и разбиването на тези схеми и вкарването на престъпниците в затвора е полицейщина, те са готови да понесат още от нея. Аз лично, смятам, че изобщо не можем да говорим за полицейщина, защото те атакуват министър Цветанов. Той им разби схемите.
Фокус: От началото на седмицата, наблюдаваме ново увеличение на горивата в България, като за пореден път различни организации се готвят за стачни действия. Оказва се, че скъпите горива са най-големия бич за населението. Какви са възможностите за някаква проверка или за нов дебат за възможност за поевтиняване на горивата, които водят до поскъпване на всички други храни и услуги?
Николай Мелемов: Хората имат право да стачкуват и да протестират, защото наистина горивата са доста скъпи за България. Тук въпроса е да се разбере какъв е механизма и защо тази цена я има на пазара. Все пак “Лукойл”, за който най-много се коментира, има около 60 % пазарен дял и не е монополист. По-важното е да се формулира самия проблем, къде е заложен и да се търсят начини за намаляването на цените.
Фокус: ГЕРБ обяви нови 21 кандидат-кмета за страната, като в тях няма нито един от област Смолян. Досега имате трима утвърдени, какви са очакванията ви?
Николай Мелемов: В най-скоро време ще има ясни още 3-4 кандидат-кметове от нашата област. Изпълнителната комисия така предприе работата си, не всички накуп, а по малко да се обявяват. Задължително ще имаме самостоятелни кандидатури за всички общини – все пак сме най-голямата партия в България и това е понасяне на отговорност в лицето на ГЕРБ. Трябва да се преборим и за местна власт, за да няма никакви оправдания и да знаем, че всичко зависи от нас и да продължаваме напред.