Кметът от ПП ГЕРБ на община Златоград Мирослав Янчев: Опозицията пречи на развитието на общината, не на моето управление
„Отзвук”: Г-н Янчев, вече трети проект ви спира телевизия СКАТ. Как си обяснявате тези действия?Мирослав Янчев: С интереси към кметския пост. Освен от Валери Симеонов и от Величко Сидеров, които играят в един отбор.
„Отзвук”: Защо Валери Симеонов да има интереси към кметския пост?
Мирослав Янчев: Не че той има пряко намерение към кметския пост. Той иска да има негов човек, който да удовлетворява занапред инвестиционните му желания в Златоград. Смятам, че Симеонов има преки интереси, свои, а имат и общи интереси с Величко Сидеров, който е общински съветник в ОбС.
„Отзвук”: Те имат ли инвестиции в Златоград?
Мирослав Янчев: Да. Правят хотел в момента и преди две години мисля, че закупиха една вила на "Белотекс", която санираха.
„Отзвук”: Със спирането на проектите се пречи на местната управа да реализира съответните проекти. Не сте ли им попречили Вие в нещо, заради което сте предизвикали това отношение сега?
Мирослав Янчев: Аз не им преча с нищо. Нито като кмет, нито като физическо лице. В никакъв случай не приемам поведението им като възмездие.
„Отзвук”: Вие не сте ли спирали техни инвестиционни намерения?
Мирослав Янчев: Не. Не съм спирал инициативите на Валери Симеонов - собственика на СКАТ. Напротив, гледал съм да го подкрепям максимално като инвеститор, да му помагаме като местна администрация, когато е представял пред нас документация във връзка с изграждането на хотела.
„Отзвук”: А откъде започна конфликтът ви със СКАТ?
Мирослав Янчев: Това е трети проект, който СКАТ обжалва и спира. Но твърдя, че аз не съм се отнасял към него като враг, на когото да преча.
„Отзвук”: А каква е връзката между Симеонов и Сидеров?
Мирослав Янчев: Те имат обща цел - да не съм аз кмет повече. Майката на Теодора Салагьорова - водеща в СКАТ - Минка Салагьорова, беше кандидат за кмет на Златоград от "Зелената партия". Тя е бивша служителка в общината, която напусна по собствено желание, после пожела да я върна на работа, но аз не приех. Оттогава Салагьорова тръгна срещу мен.
„Отзвук”: На каква длъжност е била в местната управа?
Мирослав Янчев: Директор на специализираната дирекция, която отговаря за устройство на територията, за европроектите. Но тя беше подала оставката си преди да стана кмет. После ме помоли да си оттегли молбата, но аз отказах. Оттам тръгна битката. Валери Симеонов ми е трудно да го разбера, защото той е от Бургас, не е златоградчанин. Но работят заедно срещу мен. Величко Сидеров мисли, че заблуждава хората като пуска жалби чрез "Електра - Асен Сидеров" и СКАТ. Тоест, според мен те искат да имат техен си кмет, който да им удовлетворява желанията.
„Отзвук”: СКАТ нали искаха Александровите къщи и Вунцовата воденица. Ако им бяхте удовлетворили искането, дали щяха да се държат различно?
Мирослав Янчев: Аз не съм пречил на СКАТ в исканията им. По българското законодателство изцяло в правомощията на Общинския съвет е да се разпорежда с общинската собственост. Така че ОбС трябва да вземе решение на кого трябва да предостави концесията. Те приемат и критериите за избор на концесионер. Когато изтичаха договорите, имаше едно искане за удължаване на договора с 10 години - от Александър Митушев. След като той подаде документацията, ОбС взе решение да се сформира комисия, която да изработи проектодоговор за сътрудничество. След това се появи втора молба - на СКАТ. ОбС оттам-насетне е в пълното си право да определи каква процедура да се провежда.
„Отзвук”: А въпросната комисия готова ли е вече с проектодоговора?
Мирослав Янчев: Тя е от трима съветника и двама представители от общинската администрация. След като се появи молбата на СКАТ, не се подготвиха никакви проекти и няма никакви резултати. Междувременно вече има промени в законодателството за опазване на културното наследство и те касаят възможностите за паметници на културата да се предоставят на концесия. Ние ще се съобразим с тези промени, за да предложим на ОбС да гласува вариант измежду възможните законови решения.
„Отзвук”: А как ще коментирате средствата, които се ползват в атаката срещу Вас?
Мирослав Янчев: Телевизията си е собственост на Валери Симеонов и действат според манталитета си и според уменията, които имат, макар че тях не искам да ги коментирам. Относно жалбите им в КЗК и Административния съд - има си институции, нека преценят. Убеден съм, че жалби ще бъдат подавани и пред други институции, за да отвличат вниманието на обществеността. Аз съм казвал много пъти, че когато един кмет работи, винаги има и сериозна опозиция. Но мисля, че тук става дума за опозиция, която не е човешка и която пречи на развитието на общината, не на моето управление. Ако има някакви нарушения от моя страна, има си органи, които правят проверки. Но аз с моите действия не съм имал за цел да навредя никому, за да имам такава грозна и нечовешка атака срещу мен. И когато една лъжа се каже няколко пъти по един и същи начин, хората започват да се замислят и казват: "То това може и да е вярно!". Най-много се дразня, когато боравят с неистини срещу мен, а пък въздействат на мнението на хората.
„Отзвук”: Как работите с общинските съветници?
Мирослав Янчев: Три години и половина не съм си изменил на принципите. От самото начало въведох практика общински съветници да не участват в изпълнението на строителните обекти, при продажбите на общински земи, защото от практиката, наложена в два мандата, предхождащи моя, стана ясно, че общински съветник е равно на бизнесмен, или бюджетен бизнесмен. Допреди аз да стана кмет, щом си спечелил поста общински съветник, означаваше, че имаш право да строиш, да купуваш атрактивни имоти на централни места от общината, да подписваш договори с общината за милиони. Ако проверите списъка на общинските съветници от предходни мандати, ще видите кой с какво се е облагодетелствал. Така че този принцип, който го наложих в самото начало, подразни опозицията. Затова има толкова негативно отношение към мен, защото няма зависимост между кмет и общински съветник и общи бизнес интереси.
„Отзвук”: Справка в приетата вече общинска програма за приватизация сочи, че Пирийца и обектите от Рингова пещ са приети за продажба. А защо сега съветниците не ги одобриха?
Мирослав Янчев: Това е от изключително важно значение за изпълнение на тазгодишния бюджет. Програмата бе гласувана в началото на годината с мнозинство. И ние трябваше да предприемем действия по оценка на тези имоти. Това сме го направили. Подготвили сме документацията за продажбата, която се предлага на ОбС за одобрение. Тоест, всичко, което се иска от нас като общинска администрация, е изпълнено. Оказва се, че сега те не приемат продажбите на тези имоти. Парадоксът е, че едни и същи съветници са гласували програмата, в която ясно и точно се сочи кои обекти се предвиждат за продажба, но същите съветници не подкрепиха конкретните докладни за продажба на тези обекти. Това мога да го тълкувам по един-единствен начин - бойкот с цел проваляне изпълнението на бюджет 2011 г. и оттам проваляне на кмета. С приемането на тази програма се залага определена сума за приходи. На база на тези планирани приходи се заложиха и конкретни разходи. С неприемането на въпросните продажби те бойкотират и инвестиционната програма, от която е пряко заинтересована обществеността на Златоград, а не кметът.
„Отзвук”: Но съветниците Ви упрекват, че не успявате да продадете тези, които вече са гласувани?
Мирослав Янчев: Не е вярно. Продажбата на една собственост не зависи от желанието на кмета. Непосредствено след приемането на решение за продажба на даден обект в рамките само на няколко дена подготвяме документацията и я пускаме на процедура. Така че неосъществените продажби не са следствие от бездействието на кмет и администрация. Ние имаме интерес да изпълняваме тези процедури максимално бързо, за да получим приходи. Приходната част е обвързана с разходната. От началото на годината са постъпили като приходи от продажби около 40 000 лева. Кажете ми как с 40 000 лв. можем да покрием бюджет за над 740 000 лв., колкото е инвестиционната ни програма. Това се нарича бойкот.
„Отзвук”: Справка по делата срещу община Златоград сочи, че доста от тях се водят от председателя на комисията за конфликт на интереси в ОбС, който е адвокат по тези дела. Какъв е Вашият коментар?
Мирослав Янчев: Запорират се сметките на общината за дългове отпреди аз да поема общината. Това значи за стари задължения от предходни години. И това го приемам като бойкот - да не мога да си плащам и останалите разходи: ток, издръжка на детски градини, осветление, доставка на горива. Под различни форми се подкрепят и стимулират жалбите срещу общината. Председателят на комисията за конфликт на интереси е представлявал частни лица в дела срещу общината, за да се запорират сметките на общината.
„Отзвук”: Моят въпрос е дали в тези случаи председателят на комисията за конфликт на интереси не е в конфликт на интереси, водейки дела срещу общината?
Мирослав Янчев: Ето го абсурда - той трябва да проверява себе си дали е в конфликт на интереси. Той например е адвокат на фирмата - доставчик на зеленчуци за община Златоград, която има претенции към общината. Но въпреки, че бойкотират приходите и ни блокират сметките, изпълнението на бюджета е в добри проценти. Обезпечил съм детските градини, нестопанските организации, заплатите. Не съм забавил заплатите нито с ден. На болницата съм превел 20 000 лева. На практика в общинската администрация вече 4-та години работим в криза. Освен световната икономическа криза, която неминуемо се отразява на страната, респективно на общината, ние работим и в политическа криза, създадена от неудовлетворени икономически интереси на мнозинството в ОбС.