• Стани наш член
  • Начало
  • Новини
  • Интервюта
  • Кандидат-депутати
  • Структури
    • Област Смолян
    • Смолян
    • Мадан
    • Златоград
    • Рудозем
    • Чепеларе
    • Неделино
    • Девин
    • Доспат
    • Борино
    • Баните
  • Общински съветници
    • община Смолян
    • община Мадан
    • община Златоград
    • община Рудозем
    • община Чепеларе
    • община Неделино
    • община Девин
    • община Доспат
    • община Борино
    • община Баните
  • Кметове на общини
  • Галерия
  • Начало
  • Интервюта
  • Николай Мелемов: Финансовата стабилност на държавата опровергава нуждата от вот на недоверие

Николай Мелемов: Финансовата стабилност на държавата опровергава нуждата от вот на недоверие


Депутатът от ГЕРБ Николай Мелемов в предаването „Метроном” на радио „Фокус” – Смолян.

„Фокус”: Г-н Мелемов, Смолян навършва 51 години от обявяването си на единен град. Как се развива града ни в момента, защото през 1960г. реално започва строителството и просперитета на днешното селище?

Николай Мелемов: За всички нас Смолян е родно място и един прекрасен град. Тук сме живеем, тук са близките ни и няма как да не харесваме това, което се случва, но винаги може да се иска още. Никой обаче не може да ни спре да празнуваме, защото това, което ни заобикаля показва, че това е град, който вече 51 години не спира да се развива и приличана истински европейски град.

„Фокус”: Преди празника обаче България бе в национален траур заради тежката катастрофа на магистрала „Тракия”. Като бивш служител на правоохранителните органи и настоящем – депутат, натоварен със законодателна дейност, обмисляте ли някакви промени, за да може в бъдеще да се избегнат до максимум предпоставките за подобни катастрофи?

Николай Мелемов: Задължително ще има промени, но преди да преминем към тях трябва да са ясни причините за катастрофата. Тук е мястото да припомним и усилията ни, с които спряхме маршрутките по линията Смолян-Пловдив. Не трябва да чакаме да стане беля, след което да взимаме мерки. Трябва предварително да се анализират нещата и няма нужно да търсим какво да правим. Европа трябва да ни бъде пример и да се стараем да въвеждаме техните стандарти, за да избегнем в бъдеще подобни инциденти. Още преди години се сложи праг на такситата- колко стари да бъдат колите, които возят по максимум четирима души. За автобусите не се взе никаква подобна мярка, а е очевидно, че трябва да има подобна, защото и техниката остарява по-бързо, амортизира се. Затова трябва задължително да има някаква граница на възрастта. Техническият контрол –всички знаем, че много често е фиктивен, а там е най-голямата отговорност, за да няма подобни инциденти.

„Фокус”: Да очакваме ли тогава въвеждане на пределна възраст за автобусите?

Николай Мелемов: Първо –възрастова граница за автобусите, и второ-видеокамери в пунктовете за технически преглед, за да се види, че не се правят формални, а истински такива, което ще гарантира безопасност на транспортното средство.

„Фокус”: Как ще коментирате вота на недоверие, който до голяма степен мина под знака на национален траур. Опозицията ви обвини, че дори сте използвали този факт, за да омаловажите вота и дебата преди него? Самият Христо Стоичков нарече вота „много шум за нищо”?

Николай Мелемов: Когато внасяш вот на недоверие влизаш в една битка, за която трябва да си прецениш възможностите. За опозицията бе ясно в самото начало, че вота няма да мине и те не се бяха подготвили добре за него. Отново опозицията в лицето на БСП и ДПС се опитаха да решават свои вътрешни партийни проблеми и това, което се случи в залата го доказа. За пръв път от месеци ние видяхме всички от ДПС и БСП заедно. Когато в парламента се върши истинската работа от техните парламентарни групи има само по 5-6 дежурни народните представители, т.е. те не приемат сериозно парламентарната работа. Този вот бе начин за тях да ги чуят хората, да се покажат и да си стегнат редиците.

„Фокус”: Имаше ли все пак основание в някои от критиките? Все пак става дума за антикризисни мерки?

Николай Мелемов: Сигурно има и нещо вярно в цялото това говорене, но правителството на ГЕРБ ясно маркира антикризисните мерки. Всички виждаме мащабното строителство на пътища и магистрали, което е сред сериозните мерки, предприети от нас, защото така се създава заетост, а в същото време добрата комуникация е много важна за развитието на икономиката. Недопустимо е през 2011г. в България да нямаме нито една магистрала. Сигурен съм, че до една-две години всичко това ще се промени. Другата много важна мярка, която обаче се критикува от опозицията е пакта за финансова стабилност. За да привличаме инвестиции, инвеститорите, които са много чувствителни трябва да знаят, че и в бъдеще, независимо кой е на власт ще има финансова стабилност. Днешните инвеститори са много наплашени от кризата и проблемите в много европейски страни, за това този пакт е сигнал за тях и в същото време антикризисна мярка. Повечето държави в ЕС също имат подобни пактове, независимо как ги наричат. За това няма основание опозицията да ни критикува, защото това е макромярка, която наистина е антикризисна.

„Фокус”: По отношение на доходите на населението, където също има критики, какво е вашето очакване – ще има или няма да има индексиране на пенсии и заплати от 1 юли, защото министър-председателят обеща, а финансовият министър засега не дава ясни сигнали за това?

Николай Мелемов: Ние се стараем да вкарваме колкото се може по-малко политика по въпроса с доходите на хората. Ако финансовите разчети покажат наличието на свободни пари ще има индексация. Всичко опира до една обикновена математика. Тук не е въпрос на желание, защото го имаме, но въпроса е всичко да е подплатено финансово и да не застрашава финансовата стабилност на държавата. Ако Министерството на финансите направи разчетите и намери парите, естествено, че ще има повишение на заплатите и пенсиите- независимо дали ще е на 1 юли, 1 август или септември. Всичко опира да разчетите. Желанието го имаме, стига да е възможно.

„Фокус”: След вота на недоверие РЗС започва събиране на подписи за нов. Хвърлени бяха и редица обвинения заради отсъствието на премиера?

Николай Мелемов: Премиера отсъстваше, защото БСП и ДПС предварително знаеха, че този вот няма да мине. Предварително бе ясно, че този вот решава вътрешните проблеми на двете партии. РЗС обяви, че вота ще е срещу министър Цветан Цветанов и в това няма нищо случайно. Министър Цветанов е най-атакувания, защото с работата си засегна много интереси и прекрати много порочни практики в държавата, така че това не ме учудва. По принцип РЗС отдавна не присъства в Народното събрание. Депутатите идват само на парламентарен контрол, ако имат някакво питане и при вотове. Когато искат да работят за държавата, те първо трябва да докажат желанието за това, а не само Пи Ар акции поради факта, че това се предава по телевизията и радиото. Тях не искам даже и да ги коментирам. Ще правят вотове, ще изкарват сензации, които няма да се доказват и така. Така ще е до изборите.

„Фокус”: Г-н Мелемов, вчера вашата колежка Десислава Танева призова за повече активност на Държавен фонд „Земеделие”, тъй като по думите й забавените проекти може да ни костват 180 млн.евро от ЕС. В какво се изразява проблема и как може да се реши той?

Николай Мелемов: Проблема е чисто бюрократичен, защото този апарат от чиновници във фонда трябва да заработи в интерес на бенефициентите. Имаме уверението на министър Мирослав Найденов, че в най-скоро време ще посети Смолян за среща със земеделски производители. Причината е, че при всички мой приемни в региона, голяма част от хората, които идват да се оплакват са фермери, на които е отказана помощ или са глобени, без да виждат логика в това. Ролята на нас депутатите е да правим връзката между бенефициентите и Фонд „Земеделие”, като основно защитаваме интересите на хората, които са земеделски производители или животновъди. Ние обаче няма да допуснем да връщаме европейски пари и да ощетяваме хората, които разчитат много на тези средства, а те трябва да направят така, че производителя да бъде на пазара и да се развива.

„Фокус”: Стана ясно, че се водят преговори с Европейската комисия тютюнопроизводителите в Родопите да продължат да получават субсидии за тютюн. Запознат ли сте с инициативата и какви са шансовете това да се случи?

Николай Мелемов: Това е ролята на евродепутатите, които в това отношение могат да свършат много добра работа за лобиране в Брюксел. Имаме пример от Гърция, чието лоби им издейства субсидиране на тютюна до 2013г. Няма защо да се заблуждаваме, че ЕК е някакъв цербер, който като каже не спира всичко. Ако ние имаме доводи, ако имаме програма, ще намерим разбиране в ЕК, защото за голяма част от населението в Родопите няма никаква алтернатива освен тютюна и за това трябва да се преборим преди да намерим алтернатива, субсидирането да продължи. По въпроса работи Министерството на земеделието и храните и нашите евродепутати.

„Фокус”: Свикнали сме от вас да научваме добри новини за региона. Какво предстои в по-близък и далечен план, като проекти, планове?

Николай Мелемов: Аз съм голям оптимист за бъдещето на региона, но в по-далечно бъдеще. Лота за пътя Пловдив- Рудозем влиза за европейско финансиране за високоскоростен път, т.е. в близките 7-8 години ще имаме четири платна, което ще позволи голямо развитие на района. Ще имаме удобно летище на час път в Пловдив, Ксанти също ще е на час заедно с Бяло море. Това ще даде добър тласък на региона, но след няколко години. Тук ще имаме голям път, с движение и перспектива за младите.

„Фокус”: По отношение на Шенген, оптимист ли сте за влизане през септември?

Николай Мелемов: Неизбежно е да влезем и аз се надявам това да стане през есента. Лошото е, че влизането ни съвпада с насилието в Северна Африка и последиците от това. Аз съм убеден, че сме готови обаче и ще влезем през есента. Последната ни информация е, че Гърция започва строителството на пътя от село Димарио към границата над Рудозем и се надявам в скоро време там да имаме път без пункт.


Обратно към интервютата
  • Начало
  • Новини
  • Интервюта
  • Акценти
  • Галерия
  • Контакти
Телефон
0884800259
Porto Website Template

© Copyright 2026 Всички права запазени.